Kto jest właścicielem NBP…?

Kolejną lekcja prostej ekonomi, choć dla wielu powinna być lekcją, od której powinni oni zacząć. Wierzę, że bez względu na już posiadaną wiedzę o ekonomii ta lekcja, którą właśnie czytasz może okazać się Twoją najważniejszą lekcją. Dla mnie osobiście ta lekcja jest ekonomią w jednej lekcji, która otwiera oczy na ekonomie, gospodarkę, politykę a także dzisiejsze społeczeństwo jako całość.
Zaczynamy…
Najważniejsze pytanie w Twoim życiu, na które musisz znać odpowiedź (nawet jeśli nazywasz się Wojtek Cejrowski i pół swojego życia spędziłeś w tropikalnej puszczy) brzmi następująco:
Kto jest właścicielem Narodowego Banku Polski?
Większość z Was odpowie, że właścicielem jest państwo. I większość z Was jest niestety w błędzie.
„Jeśli większość ludzi wierzy, iż coś jest prawdą, uciekaj od takiej prawdy jak najdalej.”
Mark Twain
A więc za radą Twaina uciekłem i ja od prawdy, iż właścicielem NBP jest państwo. Zapraszam do tej ucieczki także i Ciebie czytelniku. Wiem, że Twój umysł podpowiada Ci pytanie: Moment, chcesz mi powiedzieć, że właścicielem Narodowego Banku Polskiego nie jest państwo? To absurd! Też tak myślałem, tylko, że ja wtedy myślałem, że ja myślę…
„Ludzie w ogóle nie myślą. Oni tylko myślą, że myślą.”
Mark Twain

Od wielu lat jestem pasjonatem historii, m.in. tej części historii dotyczącej powstawania banków centralnych na świecie. Oszczędzę miejsca na blogu i ograniczę się jedynie do historii Polskiego banku centralnego i w dodatku tylko do wybranego fragmentu w historii jego powstania.O Władysławie Grabskim na Uniwersytetach Ekonomicznych usłyszycie niewiele. Generalnie Wikipedia dostarczy Wam obszerniejszej wiedzy niż zacna państwowa uczelnia. To na co należy zwrócić uwagę u tej osoby to jej plany dotyczące reformy monetarnej. Kwintesencją jego planów była kwestia planów dotyczących banku emisyjnego, jak dziś czytamy:„(…) na mocy specjalnego statutu jako banku akcyjnego z udziałem Państwa (…)”

Punkt 12 b ustawy o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej z 11 stycznia 1924 r.; Dz.U. 1924, nr 4, poz. 28.

Moment. Chwileczkę. Udział to nie to samo co własność. Jestem udziałowcem w dwóch przedsiębiorstwach. W jednym mam 100% udziałów a w drugim ok. 32% udziałów. Różnica polega na procencie własności. W pierwszym przedsiębiorstwie mogę wszystko, w drugim jeżeli nie poprze mnie inny udziałowiec niewiele zrobię jeśli nie nic.Zapytasz: OK. I co z tego? Skarb Państwa prywatyzuje państwowe firmy i jeżeli mu zależy na jakiejś firmie pozostawia sobie pakiet kontrolny 50,01% i nie musi nikogo pytać o zdanie.Odpowiem… Mówimy tutaj o banku emitującym prawny środek płatniczy w Polsce! Co jako podatnika powinno mieć dla Ciebie znaczenie. Chyba, że lubisz płacić wysokie podatki i godzisz się, że cześć Twoich podatków nie trafia do państwa „dla dobra tego państwa” tylko do innego udziałowca.
Kim zatem byli inni udziałowcy i czy czasem nie mieli jakiejś szczątkowej części, bo wtedy traciłbym Twój cenny czas na czytanie tego. Śpieszę z odpowiedzią. Otóż drogi czytelniku, kapitał założycielski w kwocie 100 mln zł rozpisano na 1 mln akcji, które znalazły się w rękach osób prywatnych, przedsiębiorstw, różnych instytucji oraz banków.
Osób prywatnych? Których? Przedsiębiorstw? Jakich? Różnych instytucji? Jak różnych? Banków? Po co Bank jest właścicielem innego Banku? To interesujące. Zapytasz następnie: No dobra co z tą wielkością udziału?
Naprawdę chcesz to przeczytać? Nie po to poświęciłeś tyle czasu bym pozostawił Cię bez odpowiedzi, prawda?
A więc Skarb Państwa miał początkowo jedynie 1%
Tak, 1% Celowo zmniejszam czcionkę (oraz nie dodaję kropki) by dać wyraz tej astronomicznej, jakże samotnej cyfrze 1. Co to jest 1% to każda Polka i każdy Polak wie doskonale. Wystarczy by banki udzieliły kredytu na takim poziomie oprocentowania i mamy gospodarkę nr 1 na świecie (i to bez żadnej ustawy, jakichkolwiek podatków, nawet politycy byli by zbędni). Dlaczego tak nigdy nie będzie? Nie musisz być politykiem by zrozumieć, że nie podcina się gałęzi drzewa, na której się akurat siedzi.
Mówisz: Niemożliwe!
A jednak. Akcje banku były przedmiotem wolnego obrotu na giełdzie, dawały prawo podejmowania decyzji na walnych zebraniach akcjonariuszy, a także prawo do dywidendy (wypłacano ją regularnie na poziomie 9-12% wartości nominalnej). Bank Polski zawiązano jako spółkę 15 kwietnia 1924 r. W tym samym dniu ukazało się obwieszczenie ministra skarbu Władysława Grabskiego, ustalając datę rozpoczęcia działalności Banku na 28 kwietnia 1924 r. Nawet przygotowano na tę uroczystość odsłonięcie tablicy pamiątkowej umieszczonej w głównej sali:
Tablica upamiętniająca powstanie Banku Polskiego w 1924 r.
Zaś pierwszy prezes Banku Stanisław Karpiński w swoim pierwszym przemówieniu powiedział: „Przez przodków naszych w roku 1828 stworzony Bank Polski był własnością i chlubą narodu, tworzony dzisiaj w szczęśliwszych warunkach Bank Polski, bez względu na inne formy prawne organizacji, należy również do narodu i jemu tylko służyć będzie
Wszystko to prawda, dodałbym jedynie (…) jemu służyć będzie w jednym procencie.
Dlaczego na początku tej lekcji nazwałem tą lekcję ekonomią w jednej lekcji, która otwiera oczy na ekonomie, gospodarkę, politykę a także dzisiejsze społeczeństwo jako całość?
Ponieważ jeżeli będziesz świadomy tego, iż bank centralny tworzy, kreuje, drukuje (z powietrza, co ja nazywam magią) pieniądz i daje ten pieniądz rządowi by ten rozdysponował go następnie wśród obywateli. To po upływie czasu bank centralny chce z powrotem ten pieniądz (i tu uwaga kolejna magia) plus odsetki, a rząd ten jest w stanie ten pieniądz oddać jedynie jeżeli odbierze go społeczeństwu pod postacią podatku (który już rozumiesz, że nie byłby potrzebny gdyby nie istniał bank centralny). Twoja Świadomość Finansowa się zwiększa ponieważ już dostrzegasz, że rząd nawet jeśli ustanowi podatek w wysokości 100% Twoich dochodów i tak nie jest w stanie spłacić odsetek bankowi centralnemu. O TO CAŁA ZAGADKA DEFICYTU BUDŻETOWEGO. Dlatego stale nasz dług się powiększa i za lat dziesięć będzie jeszcze większy (czytaj większe podatki, mniejsze emerytury itd.)
Ostatecznym dowodem na to, iż nie jesteśmy jako państwo właścicielem NBP jest fakt, że mamy deficyt budżetowy. Odsetki (tzw. koszt obsługi długu), które zarabia NBP nie trafiają z powrotem do Skarbu Państwa. Przykro mi, ale taka jest prawda i najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie uczą o tym w szkołach. Bowiem gdyby tak było, jestem pewien, że jeszcze przed świtem mielibyśmy w Polsce rewolucję kończącą ten cały cyrk na ul. Wiejskiej w Warszawie. Gdybyśmy sami emitowali nasz dług, nie było by odsetek, nie byłoby inflacji, nie byłoby deficytu budżetowego.
Pieniądze, które trzymasz w portfelu nigdy nie miały, nie mają i nie będą mieć żadnej wartości. Ceny akcji, nieruchomości, surowców to jedynie kwestia ilości pieniądza (prawnego środka płatniczego) w obiegu. Jeżeli jutro Marek wstanie lewą nogą i obniży podaż pieniądza w Polsce o połowę, bezrobocie sięgnie zenitu, akcje firm zaczną lecieć na łeb na szyję, gospodarka się załamie. Jeżeli gdzieś na świecie jakiś kraj jest w kryzysie to tylko dlatego, że marionetka w banku centralnym otrzymała informację o wstrzymaniu wypłaty nowych kredytów. Cała filozofia ekonomii.
Bez znaczenia jest więc kto rządzi Polską Gierek, Buzek, Miller, Kaczyński, Tusk… Palikot, Rajwa. Dopóki bank centralny ma wyłączne prawo do emisji pieniądza narodu, pozostanie dług publiczny i zniewolenie na rzecz bankierów. Ale o to właśnie chodzi w NBP, w Banku Rezerw Federalnych Stanów Zjednoczonych, Europejskim Banku Centralnym, Międzynarodowym Funduszu Walutowym, Banku Światowym i tak dalej można by wymieniać na cztery strony A4, prawda Marek?
Naród może mieć ustrój jaki chce. Demokratyczny, republikański bez znaczenia. Jeżeli bankierzy są właścicielami banku centralnego i da się im możliwość tworzenia pieniędzy z powietrza mamy do czynienia z komunizmem, który zmierza nieuchronnie w stronę faszyzmu.
Dla szukających teorii spiskowej w moim wpisie odsyłam do oficjalnego dokumentu na stronach NBP – Zarys historii Polskiej bankowości centralnej http://www.nbp.pl/publikacje/historia/rzut.pdf (gdyby przypadkiem link przestał działać, mam swoją kopię u siebie)
Jest to dla mnie szczególna lekcja. Pozwolę sobie zamieścić podziękowania dla tylko niewielkiej części wspaniałych osób, których praca przyniosła wiele dobrego w kierunku prawdziwej wolności (czytaj: nie tej wolności sprzedawanej w mediach, na czele z demokracją w Iraku* – to nie wina dziennikarzy lecz właścicieli mediów):
Clifford Hugh Douglas – twórca reformy monetarnej opartej o ideę kredytu społecznego pozbawionego lichwy (odsetek)
Ludwig Heinrich Edler von Mises – przedstawiciel szkoły austriackiej w ekonomii, autor wspaniałych prac na temat ekonomii
John Fitzgerald Kennedy – 35. prezydent Stanów Zjednoczonych, jak dotąd ostatni prezydent Stanów Zjednoczonych, który powiedział społeczeństwu prawdę o właścicielach banku centralnego
Alexander Emerick Jones (Alex Jones) – amerykański niezależny dziennikarz, który najbardziej sobie ceni to co ja, wolność jednostki
Ronald Ernest Paul (Ron Paul) – kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, może 2012 rok będzie wreszcie jego w starcie o fotel prezydencki a FED zostanie rozwiązany
Mike Maloney – ekspert od metali szlachetnych oraz historyk ekonomii, encyklopedia wiedzy o pieniądzu
i wiele innych wspaniałych osób. Dla Wszystkich Was cztery słowa: THANKS FOR THE TRUTH!
* polityka USA wobec Iraku to odrębna historia, której tutaj nie chcę rozpisywać. To co chciałbym podkreślić przy okazji tej lekcji to pewna ciekawostka, która dla znawców tematu ciekawostką już nie jest choć dla Was z pewnością nią teraz będzie.
W okresie od czerwca do października 2003 funkcję szefa koalicyjnej Rady Koordynacji Międzynarodowej w Iraku oraz w okresie od listopada 2003 do kwietnia 2004 funkcję dyrektora ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku, odpowiedzialny za reformę walutową, stworzenie nowego systemu bankowego i nadzór nad gospodarką był…
…sorry Marek.
(Źródło: http://alexirin.wordpress.com/2011/02/26/kto-jest-wlascicielem-nbp/)

38 odpowiedzi na „Kto jest właścicielem NBP…?

 1. Łukasz Nalewajk pisze:

  Witam.
  Faktycznie oryginalny dokument na stronach nbp jest nieaktywny.
  Prośba o prześlanie kopi.

  Pozdrawiam
  Łukasz

 2. Ewa pisze:

  No i link http://www.nbp.pl/publikacje/historia/rzut.pdf nie działa. Proszę o przesłanie kopii

 3. Ventriloquist pisze:

  „Dopóki jestem w stanie kontrolować emisję pieniądza w danym kraju , nie dbam o to , kto w nim stanowi prawo ”
  Mayer Rothschild

 4. Ventriloquist pisze:

  Ja bym dorzucił jeszcze do listy Andrew Jacksona byłego Prezydenta USA tego któremu na nagrobku napisali że …”zabił banki”.

 5. RW pisze:

  Wszystko pięknie tylko na co tyle „lania wody?” W kółko i w kółko powtarzamy o niesamowitym „niusie” i artykuł z 4 stron można zmieścić w pięknej stylistycznie, przyjemnej do czytania formie na 1 stronie… Przez to lanie wody aż nie chce się brnąć i tracić czasu (szczególnie gdy zna się odpowiedź).

 6. Anonim pisze:

  moja ekonomia jest prosta: nigdy nie wydaję więcej niż zarabiam. jeżeli państwa się do tego zastosują, to bida nam nie grozi. pozdraiam

 7. Anonim pisze:

  Jest świetna książka, która wszystko wyjaśni. „Wojna o Pieniądz” -Hongbing Song

 8. Biuletyn Inspiracyjny pisze:

  Tu jest odpowiedź na pytanie: Kto jest właścicielem NBP: z samego źródła: https://akademiapolityczna.wordpress.com/2016/05/22/czy-narodowy-bank-polski-jest-niczyj/

 9. kukuniek pisze:

  Piszesz lekkie głupoty. Po pierwsze nie odpowiedziałeś na pytanie które sam postawiłeś: do kogo należy NBP. Po drugie nawet jeśli NBP byłby własnością państwa to nie zabezpiecza to przez emisją pustego pieniądza i powiększaniu deficytu. Jeśli prawo zezwala na zatwiedzanie budżetu z deficytem, emitowanie obligacji i złotówek to żaden rzad nie cofnie się przed taka pokusą. Odwołujesz nas do Misesa ale go nie czytałeś.

 10. Hejka pisze:

  Henry Ford: „Żeby na świecie zapanował pokój i dobrobyt trzeba złapać i odizolować od reszty 50 najbogatszych żydów”. I dla odmiany cytat przedstawiciela najbogatszych żydów, M. A. Rotschilda: „Daj mi kontrolę nad podażą pieniądza narodu, a nie będzie mnie obchodzić, kto tworzy jego prawa.”

 11. Hejka pisze:

  W 1872 r. bankierzy z Nowego Jorku wysłali listy do każdego banku w USA ponaglając je by sfinansowały prasę krytyczną wobec waluty Lincolna.

  „Drogi Panie: Zalecamy by zrobił Pan wszystko co w swojej mocy by sponsorować znane gazety dzienne i tygodniowe … by przeciwstawić się emisji banknotów Greenback, a także by wycofać się z promocji i sponsorowania wszystkich, którzy nie są skłonni przeciwstawić się emisji pieniędzy przez państwo. Niech państwo bije monety, a banki emitują banknoty. Przywrócenie obiegu państwowej waluty zapewni ludziom środki pieniężne i poważny sposób zmniejszy Pańskie zyski jako banku i pożyczkodawcy” – Triumphant plutocracy; the story of American public life from 1870 to 1920, by Lynn Wheeler

  „Nie możemy pozwolić na wprowadzenie tzw. Greenbacków do obiegu w żadnym okresie, ponieważ nie możemy ich kontrolować” – Triumphant plutocracy; the story of American public life from 1870 to 1920, by Lynn Wheeler

  „Niewolnictwo zostanie prawdopodobnie zniesione w wyniku wojny, i ruchomości w postaci niewolników znikną. Ja oraz moi europejscy przyjaciele popieramy to, ponieważ niewolnictwo opiera się na posiadaniu siły roboczej i pociąga za sobą konieczność opieki nad niewolnikami, podczas gdy plan europejski pod wodzą Banku Anglii zakłada, że kapitał będzie kontrolował siłę roboczą poprzez kontrolowanie płac. MOŻNA TEGO DOKONAĆ KONTROLUJĄC WALUTĘ.” – Triumphant plutocracy; the story of American public life from 1870 to 1920, by Lynn Wheeler

 12. Hejka pisze:

  Jeśli chcecie coś rozumieć z tego, co się dzieje na świecie, przeczytajcie, co napisał Melvin Sickler w The London Times, po tym, jak Lincoln wyemitował Zielonego Dolara – pieniądz NIEZALEŻNY od BANKSTERÓW! :
  „Jeżeli ta szkodliwa polityka finansowa, która wywodzi się z Republiki Północnej Ameryki, zakorzeniłaby się na stałe, to rząd będzie mógł zaopatrywać się we własny pieniądz bez żadnych kosztów. Spłaci długi i pozostanie bez długów. Będzie miał wszystkie niezbędne pieniądze do prowadzenia gospodarki i handlu. Stałoby się to sukcesem bez precedensu w historii cywilizowanych rządów na świecie. Mózgi i bogactwo wszystkich krajów napłynęłyby do Ameryki Północnej. Rząd taki musi zostać zlikwidowany, albo to on zlikwiduje wszystkie monarchie na świecie.”
  Czy teraz wiecie, dlaczego za czasów Kwaśniewskiego wprowadzono punkt konstytucji nakazujący zadłużanie się rządu RP w bankach komercyjnych (zagranicznych), uniemożliwiający emisję niezależnej złotówki?

 13. Hejka pisze:

  Ciekawy tekst, ale posługuje się Pan archaicznym pojęciem „emituje pieniądze”. Otóż teraz NBP ani żaden taki bank nie emituje pieniądza, pieniądz jest kreowany z niczego przy każdorazowym udzielaniu kredytu i to wszystko jedno, osobie fizycznej, podmiotowi prawnemu czy państwu. Ale uwaga! Tylko nominalną kwotę, bez odsetek! Tych pieniędzy – na spłatę odsetek – nie ma i dlatego system finansowy jest wielką piramidą finansową, napompowanym balonem, który musi wybuchnąć!

 14. Dawid pisze:

  wlascicielami NBP jak i FED-u i Banku Angli jest miedzynarodowa rodzina niemieckich zydow – Rothschildow. pozdrawiam pseudointeligentow!

 15. Les pisze:

  Bardzo ciekawe wywody lecz niczego konkretnie nie dowodza dziekuje Leszek

 16. super smok pisze:

  Cześć. Ten co tworzy te historie o spiskach i konspiracjach tworzy swój świat, ten, który uważa że bank jest naszym wspólnym dobrem, że nie ma o czym mówić też tworzy swój świat, a jeśli o mnie chodzi spotkałem Andromedan całą grupę osobiście i też tworzę swój świat. Każdy jest szczęśliwy i zadowolony bo tworzy swój własny świat. Mało ważne jest w co wierzysz, ale dlaczego w to wierzysz. Nie spotkałeś Andromedan, ponieważ nie chciałeś, lub nie chciałaś. Kto na siłę będzie mieszał się do Twojego świata skoro Ty chcesz zajmować się polityką i telewizją zamiast spotkać Andromedan. Ale chcesz jeśli możesz…

 17. Raynold pisze:

  Kto jest właścicielem NBP? To oficjalnie nie jest nigdzie napisane, więc nasi „ekonomiści” twierdzą że państwo.
  Nieoficjalnie NBP państwo posiada tylko około 30% !

 18. rych pisze:

  dalej nie wiem kto jest wlascicielem n.b.p.

 19. niclego pisze:

  Bardzo dobry artykuł, daje do myslenia

 20. Właścicielem NBP jest Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS – Bank for International Settlements) mieszczący się w szwajcarskiej Bazylei. BIS jest spółką akcyjną. jest bankiem banków centralnych na całym świecie.

 21. engri pisze:

  daruje sobie czytanie tego artykulu… 1% na kredyty… co za debil :D. Gospodarka by sama dokonala samobojstwa. Wszyscy powchodziliby w niesplacalny dlug, bo oprocentowanie byloby 1% i moznaby wejsc na prawe gleboko. Przy 1% i takiej ilosci stwarzanych pieniadzy (dlug=peiniadz) doszloby do bardzo duzej inflacji i transferu dobr od osob produktywnych i odpowiedzialnych – oszczedzjacych do pozyczajacych.

 22. engri pisze:

  widac ze masz mgliste pojecie o ekonomii. Oprocentowanie 1% zniszczylo by gospodarke. Obecnie mamy oprocentoawanie rzedu 2-3%, czyli okradanie oszczedzajacych przez pozyczajacych bo realny przyrost puli pieniadza w polsce M0+M3 to 10% rocznie (inflacja 400% w skali 12 lat). Oprocentowanie depozytów (a kredytów jeszcze większe) powinno byc rowne przyrostwi puli pieaniadza, inczaczej nie mamy do czynienia z systemem ekonomicznym, a zalegalizowana forma kradziezy w systemie rezerwy czastkowej. Ogolnie poki istnieje pieniadz fiducjarny i system rezerwy czastkowej, 95% ludzi na tej planecie bedzie mialo ciagle obnizane place a ich poziom zycia bedzie coraz bardziej odbiegal od 5% najbogatszych. Ten system to taki niby socjalizm, ale zamiast krasc to co oszczedzaja obywatele i dawac panstwu, daje to prytatnym bankom. 1% oprocentowania na kredyty. Jako libertarianin gorszego debilizmu nie slyszalem jeszcze w zyciu. Nawet od tych pseudoekonomistow mowiacych ze inflacja sluzy inwestycjom.. (inflacja sluzy nie-zawaleniu sie piramidy fifnansowej zwanej pieniadzem fiducjarnym, zawsze musi byc go woiecej by splacac dlugi wobec banku centralnego. Jesli z jakiegos powodu dojdzie do deflacji, dojdzie do zalamania gospodarczego. I taki scenariusz nas czeka w ciagu kilku lat jesli chodzi o usa. Oczywiscie rzad odpowie kolejna runda QE24 zeby nie zbankrutowac, okradnie wszystkich obywateli niemal do zera, a wartosc przelynie z tego bezwartosciowego papieru na kruszce jak to sie dzialo setki razy w historii.

 23. Polpo pisze:

  A jednak nikt nie potrafił wprost powiedzieć kto jest jedynym właścicielem NBP i gdzie to jest jasno napisane…

 24. Money pisze:

  Ta przedwojenna ustawa nie dotyczy dzisiejszego NBP. Paradoksalnie dzisiejszy NBP zostal powolany przez Sowietow i jako taki nie byl zadna prywatna spolka akcyjna. Nie zmienilo sie to tez po 89 r. bo NBP nie stanowil upanstwowionej kontynuacji lecz zostal od zera zalozony jako panstwowy. Dlatego nie nalezy go mylic z przedwojennym bankiem ktory rzeczywiscie wyglada jak polska wersja Feda.

 25. Co odpowie autor ww. artykułu? Ma odwagę? Ma kompetentną wiedzę? Cz boi się np. właścicieli Banku Anglii?

 26. KK pisze:

  buahaha

 27. A. pisze:

  Podsumowałbym ten artykuł słowami „Demagogia i naginanie faktów”.
  Autor rozmija się z prawdą i jednocześnie chwali się brakiem wiedzy, i zrozumienia ekonomii (nawet podstawowych podstaw) w tylu miejscach….
  Pomimo początkowej chęci wymienienia i wyprostowania wszystkiego, teraz stwierdzam, że nie warto. Najzwyczajniej trzeba by pisać sprostowanie do prawie każdego zdania artykułu.

  GK – pisze:
  „Tak naprawdę społeczeństwo nie ma pojęcia, co się dzieje.”
  A ja powiem tak…
  Tak naprawdę społeczeństwo nie ma pojęcia, co się dzieje, jeśli nie chce wiedzieć, co się dzieje. Jeśli woli wierzyć w prawdy (jak w tym artykule), które są pisane tak, aby grać na emocjach ludzi, którzy z jakiegoś względu boją się stawić czoła rzeczywistości. Zamiast tego kreują się same przed sobą na osoby ciemiężone przez potężnego, mitycznego o wręcz boskich mocach wroga. – Z takim podejściem łatwiej spojrzeć w lustro i zaakceptować, że nic nam się nie udaje, bo zdejmujemy tym samym winę z naszych barków.
  A może więcej owoców przyniesie nam zaakceptowani naszych wad i walka z nimi?
  Zamiast szukać kolejnych olbrzymów z którymi walcząc poprawiamy sposób postrzegania samych siebie. Pomimo, iż w rzeczywistości walczymy z wiatrakami.
  To jest prawdziwy problem świata, każdy chce być jak Don Kichot.

  Pozdrawiam
  A.

 28. Gk pisze:

  Jak dla mnie to cześć komentów jest sponsorowanych. Tak naprawdę społeczeństwo nie ma pojęcia co się dzieje.

 29. SprawdziłWNBP pisze:

  btl miał rację: Bank Polski SA i NBP to dwa różne byty. Pierwszy został poddany likwidacji w 1951 r (zakończenie 1952). Piszę to za http://www.nbp.pl/publikacje/historia/rzut.pdf
  Niestety emocje i brak porządnego sprawdzania co się pisze prowadzą do straty czasu przez kolejnych czytających. Z całego tego artykułu, który miał być najważniejszą lekcją, wynikało rzekomo, że Skarb Państwa ma 1% udziału w NBP. A co z tego wyszło? Że pomylono NBP z Bankiem Polskim SA…..

 30. jozinzabazin pisze:

  „Wystarczy by banki udzieliły kredytu na takim poziomie oprocentowania i mamy gospodarkę nr 1 na świecie” po tym zdaniu przestalem to to czytac. Autor niech moze najpierw poczyta troszke na temat inflacji, kreacji pieniadza i ogolnie makroekonomii, a dopiero pozniej moze zaczac pisac jakiekolwiek rozprawy na temat ekonomiczne, bankowosci.

 31. Maniek pisze:

  Panowie ekpserty od finansów i ekonomii , tu dalej cyctaty z internetu. Do skorygowanie z danymi rejestrowymi NBP podanymi , poniżej w poście.

  „Natomiast nasz system prawny/ustrojowy znacznie odbiega od tego co jest w USA. Nasz system jest generalnie podobny do tego co panuje w wiekszosc panstw UE.

  NBP to bank centralny. Zadna spolka, stowarzyszenie czy fundacja. Bank centralny to po prostu oddzielna kategoria podmiotow. Bank centralny jest tylko i wylacznie bankiem centralnym. Jest to konstytucyjny organ Panstwa i nie ma swojego wlasciciela. Ew. nalezy uznac, ze wlascicielem NBP jest Panstwo jako ogol obywateli 🙂

  Jesli mozna NBP do czegos porownac to podobnymi podmiotami sa Sejm czy Senat.”

 32. Maniek pisze:

  Dane z internetu do sprawdzenia

  Numery identyfikacyjne, nazwa podmiotu:

  Numer identyfikacyjny REGON 000002223
  Numer NIP 5250008198
  Nazwa NARODOWY BANK POLSKI

  Adres siedziby:

  Województwo MAZOWIECKIE
  Powiat M. ST. WARSZAWA
  Gmina/Dzielnica lub Delegatura WARSZAWA – ŚRÓDMIEŚCIE
  Ulica, miejscowość UL. ŚWIĘTOKRZYSKA 11/21, WARSZAWA
  Poczta 00-919 WARSZAWA

  Pozostałe (udostępnione) dane:

  Kod i nazwa podstawowej formy prawnej 1 – OSOBA PRAWNA
  Kod i nazwa szczególnej formy prawnej 28 – PAŃSTWOWE JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE
  Kod i nazwa formy własności 111 – WŁASNOŚĆ SKARBU PAŃSTWA
  Kod i nazwa przeważającego rodzaju działalności wg PKD 2007 6411Z – DZIAŁALNOŚĆ BANKU CENTRALNEGO
  Data powstania podmiotu * 1975-12-15
  Data rozpoczęcia działalności ** 1975-12-15
  Nazwa rejestru / ewidencji PODMIOTY UTWORZONE Z MOCY USTAWY

  To artykuł to taka lekcja ekonomii, żeby nauczyć się, nie dawać się manipulować piszącym takie bzdety.

 33. Maniek pisze:

  Prawo unijne zakazuje bankom centralnym finansowania rządów. Jakie to pieniądze daje NBP rządowi ? Chyba tylko dywidendę do budżetu z zysku wypracowanego z działalności jako bank banków i to nie zawsze.NBP jest bankiem emisyjnym i jakież to ma pobierać odsetki od ludzi za wprowadzanie gotówki do obiegu ? Głupota całkowita komuś się pomylił prywatny żydowski FED z NBP. Choć wiadomości o podstawie prawnej funkcjonowania NBP, czyli przedwojenna ustawa , jeśli prawdziwe , to ciekawe.
  Autor artykułu powinien raczej się zainteresować , jak jest powiększana baza monetarna w Polsce przez NBP, czyli gotówka w obiegu. W raportach GUS , baza monetarna rok w rok jest coraz większa. No prawdziwe lekcje ekonomii od jakiegoś znawcy ekonomii.

 34. dwa pisze:

  A jednak ustawa, na którą powołuje się Autor (do sprawdzenia na stronach sejmu RP – jest w Internetowym Systemie Aktów Prawnych) mówi jasno o banku centralnym z prawem do emisji pieniądza „z udziałem Skarbu Państwa” a nie jego 100% własnością. Bank Polski S.A. działał na zasadach spółek handlowych i nie miał prawa do emisji (drukowania i wprowadzania do obiegu) polskiego pieniądza – który swoją drogą też został tym aktem powołany, Ta specjalna ustawa nie podlega dzisiejszemu Kodeksowi Spółek Handlowych (co do spółek akcyjnych) albo ustawom bankowym. Dlatego NBP jest spółką akcyjną – jednak na stronie NBP próżno szukać informacji o strukturze udziałów. Ciekawym jest też, że ustawa z 1924 roku wprowadziła parytet złota/walut obcych o względnie małych wahaniach kursu na pokrycie złotówek w obiegu. O ile w USA już daaawno parytet złota do 1 dolara został w zasadzie zmarginalizowany i dzisiejszy dolar US jest prawie nic nie warty w równowartości w złocie to złotówka teoretycznie powinna mieć pokrycie od 1/4 do 1/3 środków w obiegu. Pytanie następne czy w dewizy na pokrycie to np. USD – które trudno uznac za walutę o małym wahaniu kursu…

 35. D3D3 pisze:

  Coś tu nie gra…. Zapisy o NBP są również w konstytucji i to dzięki niej jest szansa by zmienić emisję pieniądza. Przecież teraz kreują go banki prywatne – dopóki stopa rezerwy obowiązkowej nie wyniesie 100% lub nie wejdą w życie jakieś inne regulacje prawne. Póki co to co się dzieje powinno trafić do Trybunału Konstytucyjnego 🙂 To banki prywatne robią nam głównie niezły burdel…

 36. T. pisze:

  zgadza się, artykuł ma wiele nieścisłości, ale brawo za wkład pracy i zaangażowanie. jest trochę do poprawienia, ale na pewno idziesz w dobrą stronę! 🙂
  tak mi się w oczy rzuciło: demokratyczny czy republikański? rozdzielenie tych dwóch na przeciwstawne bieguny to jest amerykańska nowomowa. toż to republika=rzecz ludu, a więc demokracja wedle założeń 🙂 (choć obecnie na świecie jedynie z nazwy)

 37. btl pisze:

  Chyba kolega nie pisze prawdy – artykuł dotyczy Banku Polskiego S.A., który działał w II Rzeczypospolitej i był bankiem prywatnym. W 1945 r. rozpoczął działalność Narodowy Bank Polski. NBP nie jest spółką akcyjną. NBP jest bankiem centralnym. NBP działa jako jednostka państwowa (jak Sejm czy Senat). Jako konstytucyjny organ Państwa nie ma swojego właściciela (jak Sejm czy Senat) – chyba że właścicielem jest Państwo, czyli ogół obywateli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s