Pochwała umysłu – czyli korzystny i niekorzystny sceptycyzm. (Kate)

Nie wiem jak wielu z Was zastanawiało się czym tak naprawdę jest umysł. Zauważyłam, że, bardzo często uważa się go za coś złego, ponieważ zwykło się sądzić, że dzięki naszym „złym” umysłom tkwimy w tym ziemskim więzieniu. Nie lubimy naszych umysłów, bo dzięki ich zawodności produkujemy „matrix”, który ogranicza nas i zniewala. Logika więc popycha do wysnucia wniosku, że to właśnie nasze umysły są jednym z głównych winowajców odpowiadających za zło, jakie nas spotyka.
Przykładów nie trzeba daleko szukać- choćby potoczne (zaznaczam- potoczne) wyobrażenia na temat nauk buddyjskich informują nas, że trzeba „wyciszać rozgadany małpi umysł”- gdzie same takie sformułowania są już słowami nacechowanymi negatywnie, automatycznie sugerującymi niekoniecznie pochlebne odczucia na jego temat.
Czy jednak taka postawa, która deprecjonuje coś, odcina się od tego, zaniża wartość zamiast ją urealnić jest tak naprawdę właściwa? Czy fakt, że zostaliśmy wyposażeni w umysł nie oznacza przypadkiem, że jednak jest on do czegoś potrzebny? Moim zdaniem, jeśli chodzi potocznie panującą ocenę umysłu – powinniśmy nieco ją zmodyfikować. To nie umysł rodzi problemy, a nieumiejętne zeń korzystanie. Poprzez deprecjonowanie jego istnienia jednocześnie odcinamy się od władzy nad nim. A odrzucając to władztwo, automatycznie składamy na ręce nie swoje możliwość kreacji świata w którym żyjemy. Zapominamy o tym, że tak naprawdę w pewnym bardzo uproszczonym sensie „wymyślamy” swoje życie. To właśnie nasze myśli je kreują. Jeśli myślimy myśli nie swoje, tylko czyjeś, oparte na sztywnych wzorcach poznawczych, to kreujemy rzeczywistość na podstawie „gotowców” wdrukowanych w nieświadomość zbiorową. Kwestia tego kto i jakie dokładnie gotowce w postaci „wirusów” umysłowych w tych przestrzeniach  zainstalował, jest już oddzielnym tematem.
(Czytaj więcej)
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Natura rzeczywistości, Świadome życie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s