Wulkan w Yellowstone niespokojny

Pod jednym z największych superwulkanów w parku Yellowstone zachodzą bardzo niepokojące przemiany. Jesteśmy o krok od katastrofalnej erupcji! – informację taką podaje National Geographic.
Na terenie amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone, znanego z licznych gejzerów, gorących źródeł i misia Yogi, znajduje się jeden z największych superwulkanów na Ziemi. Nie ma kształtu tradycyjnego stożka, z którego spływa lawa i bucha dym. Wulkan znajduje się pod powierzchnią Ziemi, w olbrzymim kraterze, będącym pozostałością po potężnych wybuchach sprzed 1,5 mln i 640 tysięcy lat, tzw. kalderze zapadliskowej. To właśnie podziemna aktywność wulkaniczna odpowiada za powstawanie widowiskowych gejzerów, które przyciągają turystów nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale i z całego świata.
Najnowsze badania naukowe nie pozostawiają jednak złudzeń – w Yellowstone dzieje się coś dziwnego. Na łamach ostatniego numeru Geophysical Research Letters opublikowano wyniki badan dwóch grup naukowców – są one bardzo niepokojące! Wulkan jest pod stałą obserwacją naukowców ze stacji sejsmograficznej University of Utah w Salt Lake City. Jamie Farell wraz z grupą sejsmologów przeprowadził szczegółową analizę wstrząsów w obrębie kaldery na przełomie 2008 i 2009 roku. W porównaniu z wcześniejszymi latami, zarówno ich siła jak i liczba znacznie się zwiększyły. Tylko jednego dnia, 28 grudnia 2008 roku, zarejestrowano ich 108!
Wu-Lung Chang, profesor z National Central University of Tajwan, współpracujący z University of Utah, również ogłosił wyniki swoich obserwacji. Zauważył, że powierzchnia superwulkanu podniosła się w niektórych miejscach o 25 cm, w innych zapadła się do wnętrza. Takie zmiany w ukształtowaniu wulkanu nie wróżą niczego dobrego.Fakt podniesienia się powierzchni wulkanu jest czymś niezwykłym, zwłaszcza że nastąpiło to na dużej przestrzeni, a parametry zmian również są bardzo wysokie – powiedział w rozmowie z National Geographic profesor Bob Smith, ekspert wulkanologii Yellowstone.
Zdjęcia satelitarne uzyskane przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) również dowodzą, że wulkan Yellowstone się budzi. Satelita ERS-2 zaopatrzony w radar interferometryczny, badający grubość warstw skalnych i innych tworów podziemnych, ujawnił, że pod powierzchnią Yellowstone występują bardzo aktywne ruchy magmy. To właśnie nacisk magmy na skałę mógł wywołać podniesienie poziomu superwulkanu.
Dlaczego aktywność pod powierzchnią wulkanu zaniepokoiła naukowców? Kaldera w Yellowstone nie jest „zwyczajnym” wulkanem. To potencjalnie najgroźniejszy superwulkan na Ziemi! Olbrzymia kaldera ma 55 km długości i 80 km szerokości. Podczas ostatniej erupcji, 640 tys. lat temu, wyrzuciła ze swojego wnętrza ponad 1000 km3 materiału piroklastycznego. Eksperci na łamach National Geographic spekulują, co mogłoby się stać, gdyby w dzisiejszych czasach nastąpiła tak potężna erupcja.
Jeśli wulkan z Yellowstone wybuchnie z siłą porównywalną do ostatniej erupcji, Stany Zjednoczone mogą przestać istnieć. Wraz z pyłem wulkanicznym wyrzucone zostaną fragmenty skalne, a gaz ulegnie podgrzaniu do 800 stopni Celsjusza. Ciemne i gęste chmury przysłonią niebo aż po Zatokę Meksykańską, dostęp światła słonecznego będzie odcięty praktycznie nad całym globem na co najmniej kilka lat. Z powodu braku światła słonecznego nastąpi drastyczne ochłodzenie klimatu, które może przyczynić się do zagłady ludzkości, a przynajmniej znacznego zmniejszenia naszej populacji. Gdy 75 tysięcy lat temu wybuchł drugi co do wielkości superwulkan – Toba – na Sumatrze, rozwijający się dopiero gatunek Homo sapiens został zdziesiątkowany.
Nie sposób jednoznacznie przewidzieć, kiedy dojdzie do erupcji ani jaka może być jej rzeczywista siła. Wulkan pozostaje pod ścisłym nadzorem, a specjalna grupa naukowców, w kontakcie z rządowymi agencjami antykryzysowymi. Miejmy nadzieję, że skończy się tylko na ostrzeżeniach.
http://odkrywcy.pl/gid,13068969,title,Superwulkan-Yellowstone-o-krok-od-erupcji,galeriazdjecie.html
Ten wpis został opublikowany w kategorii Transformacja Świadomości Globalnej. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na „Wulkan w Yellowstone niespokojny

 1. banan pisze:

  Jest moc

 2. Weronika pisze:

  Jeśli dojdzie do wybuchu odczuję to cała Ziemia

 3. bondziorno pisze:

  A ja bym chciał żeby walnął. I to jak najszybciej. Nawet nie chce mi się do grudnia czekać.

 4. conan70 pisze:

  Zobaczcie sobie film „Superwulkan”, a nie będzie Wam do śmiechu

 5. Andree11 pisze:

  a ja mam to w dupie najwyzej bedziem sie wpierdzielac nawzajem

 6. sandra uśpińska pisze:

  ty się boisz a co ja mam powiedzieć

 7. hyr pisze:

  To jedyna katastrofa której się najbardziej boje

 8. cecylia pisze:

  Strach się bać. A taksówka do nieba jest i tak dla każdego najpewniejsza, może trochę wcześniej lub pózniej, może trochę banalniej. Róbmy swoje, uśmiechajmy się do innych- a wulkany są piękne i fascynujące. To wspaniałe że człowiek nauczył się monitorować żywioły. Niestety nie nauczył się ich ujarzmiać i co i rusz dostaje nauczkę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s