15 października – Zjednoczeni dla globalnej przemiany!

Na 15 października 2011 w kilkudziesięciu krajach Europy, Azji, Australii, obydwu Ameryk, także Afryki jest zaplanowany zbiorowy pokojowy protest będący wsparciem dla Occupy Wall Street. Zgromadzenie jest pod hasłem UNITED FOR GLOBAL CHANGE.
Strona projektu dokumentuje imponującą listę krajów i miast, które się zorganizowały na tę okoliczność. 1 października było tam zarejestrowanych ponad 200 miast. Niestety Polska na tej liście nie występuje. Aczkolwiek tekst sztandarowy akcji jest przetłumaczony na Polski i brzmi następująco:
15 października obywatele z całego świata wyrusza na ulice i place. Od Ameryki po Azję, od Afryki poprzez Europę, ludzie zjednoczą się żeby walczyć o swoje prawa oraz domagać się prawdziwej demokracji. Nadszedł czas dla nas wszystkich żeby przyłączyć się do globalnego pokojowego protestu.
Władze rządzące sprzyjają nielicznym, ignorując wolę większości ludzi, a cenę za wyrządzone szkody w społeczeństwie i środowisku płaci każdy z nas. Czas aby skończyć z tą patową sytuacją.
Zjednoczeni w jedynym głosie, damy do zrozumienia politykom oraz służącym im elitom ze świata finansów, że to my – obywatele zdecydujemy o naszej przyszłości.
Nie jesteśmy towarem w rękach bankierów i polityków. Oni nas nie reprezentują.
15 października spotkamy się na ulicach, dając początek globalnym zmianom, których się domagamy. Będziemy demonstrować pokojowo, prowadzić rozmowy i jednoczyć się dopóki nie osiągniemy naszego celu.
Ten czas jest dla nas żeby się zjednoczyć, a dla nich żeby słuchać.
Troszkę smutno mi się zrobiło, gdy zdałem sobie sprawę, jak mało zainteresowania wzbudza u nas akcja Occupy Wall Street i jak jeszcze mało wiedzy o niej i świadomości jej przyczyn mamy… Warszawiacy nawet nie bardzo by wiedzieli, gdzie się zebrać na taką okoliczność. Ja bym sugerował Plac Wilsona, bo to nikt inny, jak Woodrow Wilson stał się początkiem łańcucha nieszczęścia, które dziś doprowadziło ludzi do takich protestów, o których piszemy. To Woodraw Wilson podpisał akt konstytuujący Bank Federalnej Rezerwy USA, czyli instytucję, wokół której powstało Wall Street. Sam Wilson przed śmiercią wyraził swój żal i głęboką rozpacz, że podpisał ów dokument. Zdał sobie sprawę,  do czego to doprowadzi, a zajęło to 100 lat… (dokładnie 98, wspomniany Akt został podpisany w 1913 roku)
Ruch Occupy Wall Street jak i Ruch 15 października mają bardzo istotną cechę, która je zdecydowanie definiuje – deklarują brak lidera, brak organizacji, która miałaby być ich reprezentantem i podkreślają, że każdy z uczestników protestu reprezentuje siebie. Cóż, może kiedyś do tego dorośniemy?
Możesz jeszcze odwiedzić:
http://occupywallst.org/
http://occupytogether.org/
post w Aktualnościach na Schodach opisujący Occupy Wall Street
Reklamy

6 odpowiedzi na „15 października – Zjednoczeni dla globalnej przemiany!

 1. pablo1975 pisze:

  (nowy front)
  Kolejny system staje się twoim panem
  Złoty bożek zbiera ukłony
  Na kolanach lud
  Pognębiony tłum

  Jak przez mgłę pamiętasz bajki o nas ludziach
  O tych co przed nami
  Co żyli
  Bo to co było wokół nich było:
  Miłością
  Wolnością
  Powietrzem
  Człowiekiem

  Prawdziwe uczucia
  Prawdziwe istoty
  Prawdziwe kolory
  Gdzie czerwień była ciepła
  Czarne czarnym
  i biała biel

  Gdzie to teraz jest? Gdzie to teraz jest?

  To jest tu. To jest teraz. Staje się.

  Podniesiony z kolan
  z otwartymi oczyma
  obudzony ty
  obudzony ja
  Bunt wypływa z serc, umysłów.
  Zamyka się w pięści i tętni w żyłach.
  Kolejny raz rusza zwycięski pochód.

  Pablo 1975

 2. Eve pisze:

  tak bym chciała żeby Polacy się także zjednoczyli w jednym głosie wołania o wolność i wystąpili sprzed telewizorów na ulice, żeby stali ramię w ramię jak brat z bratem z pokojem w sercu i godnoscią, ale nieustępliwie i konsekwentnie i żeby to co nas dzieli rozproszyło się w imię rzeczy najważniejszej: PREAWDZIWEJ WOLNOŚCI DLA KAŻDEGO

 3. Romek pisze:

  No to w Poznaniu mamy Park Wilsona prawda? 🙂
  Warto dołożyć też swój głos na stronie avaaz http://www.avaaz.org/en/the_world_vs_wall_st/?copy
  Pozdrawiam!

 4. Maggy pisze:

  Mało kto słyszał o tym proteście, A szkoda bo w Polsce bardzo wiele ludzi chce zmian.

 5. intoksyn pisze:

  siemka Mikolaj 🙂 sluchaj a moze na Wolnej Ludzkosci mozna by stworzyc malutki punkt koordynowania takiej akcji w Polsce 🙂 zeby ludzie mogli dogadac sie miedzy soba gdzie sie zebrac itd. zeby to bylo podzielone na wojewodztwa albo cos 🙂 mysle ze ulatwilo by to bardzo duzo 🙂 pozdrwaiam 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s